Befektetési környezet

RAJKA TÖRTÉNETE

A több mint 700 éves Rajka község első okleveles említése a XIII. század közepén mint
Rákfalva, ami a mai napig vissza köszön a település címerében. Az első ismert lakója egy
magyaróvári várőrségi tiszt Schwarz Herman volt, akinek Nagy Lajos király egy 1352-es
okirat szerint udvartelket adományozott a villa Rajk nevű településen.
1683-ban a Bécs alól visszavonuló török hadak felégetik, de gyorsan újjá épül. 1721-ben
kiváltságos mezővárosi rangot kap, ebben az időben több nemesi kúria és kastély épül.
Rajkának földrajzi elhelyezkedése, Pozsony és Bécs közelsége révén nagy piaca volt,
vásártartási joggal rendelkezett és XIX. Században járási székhellyé vált, vasútállomást,
postát és távirdát kapott és 1897-től nagyközség lett. Az I. világháború után a település az új
határok miatt a járásközponti szerepét és jelentőségét elvesztette.

RAJKA MA
Területe 52,63 km˛ , lakosainak száma 2385 fő, lakásainak száma : 949 db.
Rajka település közvetlenül a magyar-osztrák-szlovák hármas határnál helyezkedik el, a rendszerváltás előtt fontos határátkelő és vasúti központ volt. Rajka 10 éves szunnyadás után 2004-ben az EU csatlakozás után új életre kelt. Az addigi zsákfalu hirtelen egy 500.000 lakosú, gyorsan fejlődő főváros vonzásában találta magát. A faluba előszeretettel települnek ki Pozsonyból elsősorban az olcsóbb megélhetés miatt. Rajka ingatlanpiaca megélénkült, a régi házakat felújították, az üres telkekre új épületeket húztak fel. Megszépült a faluközpont, megújult a sportközpont, az úthálózat folyamatos fejlesztésen esik át. Az önkormányzat az újonnan beköltöző szlovák lakosok igényei szerint biztosítja az anyanyelvi óvodai és bölcsődei szolgáltatást. A közeljövőben tervezik egy korszerű többcélú közoktatási intézmény létrehozását, mely magába foglalja az általános iskola épületének felújítását, akadálymentesítését, egy célszerű tornaterem kialakítását és az iskolával szomszédos területen egy új óvoda kialakítását, mindkét épületet kiszolgáló konyha és étkező építését.
Rajkán működnek a szlovák mobiltelefon hálózatok illetve foghatók a digitális és analóg felszíni TV adások és Rádió műsorok is.

KÖZLEKEDÉS, INFRASTRUKTURA
Közúti közlekedés: A települést az M15 gyorsforgalmi út köti össze Pozsonnyal és az M1 autópályával, így autóval mind a szlovák főváros központja, mind Mosonmagyaróvár negyedóra alatt elérthető. Az M1-es autópálya közvetlen, gyors elérése a Bécs-Győr-Budapest tengelyen keresztül hozzá kapcsolja a települést a nemzetközi vérkeringéshez.
Vonatközlekedés: Közvetlen vonatközlekedés van Győrből, Mosonmagyaróváron keresztül Rajkára naponta 4 alkalommal oda vissza. Közvetlen járattal elérhető Hegyeshalom is. A Rajkai vasútállomás a nemzetközi járatok ki és beléptető helye, így a nemzetközi járatokkal közvetlenül megközelíthető Pozsony és Budapest.
Buszközlekedés: A Kisalföld Volán társaság 9 járatot indít Győr és Rajka között oda vissza Mosonmagyaróvár érintésével. Ezen kívül közvetlen, helyi buszjáratok indulnak Pozsonyba, így a szlovák főváros tömegközlekedéssel is elérhető.
Kerékpár közlekedés: Rajkát az országhatárral és Mosonmagyaróvárral (így az egész Szigetközzel) biztonságos, jó minőségű kerékpárút köti össze.Ezen jelentős a kerékpáros turizmus.
Rajkához közel két nemzetközi repülőtér található. Pozsony belvárosától észak-keletre 10 km-re Pozsonyszőlős területén található nyilvános nemzetközi repülőtér, ami Rajkáról 30 perc alatt elérhető. Mintegy 60 km-re található Bécs-Schwechati nemzetközi repülőtér, ami Szlovákia érintésével végig autópályán megközelíthető.

KÖZMŰELLÁTOTTSÁG:
A fejlesztési terület határán vannak a nagy közmű ellátó rendszerek.
A község vezetékes ivóvízzel való ellátása és a szennyvíz elevezető csatorna rendszere teljesen kiépült. Az ivóvizet a Dunakiliti vízbázisról kapja, a település rendelkezik saját víztoronnyal.
A villamos energia ellátás Mosonmagyaróvárról indul, a település rendelkezik a megfelelő transzformátor állomásokkal.
Rajka a 90-es végén bekapcsolódott a vezetékes gázellátásba. A nagyközépnyomású fölgázvezeték a település déli részére érkezik a gázfogadó állomáshoz, ehhez kapcsolódik a községi középnyomású hálózat.
A község telefonhálózat teljesen kiépült, így a teljes lakosság telefon és internet igénye kielégíthető. A község területén mind a három magyar és szlovák mobilszolgáltató megfelelő térerővel rendelkezik.

PIHENÉS, KIKAPCSOLÓDÁS, SZÓRAKOZÁS

A Pozsonyból kitelepülők többsége a lakótelepi zsúfoltságot váltotta egy nyugodt, természetközeli kertvárosi életmódra. A rajkai természet szépsége és békéje mellett egyszerre élvezhetik az itt lakók a nagyváros és a régió nyújtotta széles kulturális, sport és gasztronómia szolgáltatását.

BEVÁSÁRLÁS, VENDÉGLÁTÁS

A napi bevásárlásaikat a lakosok több kis élelmiszerüzletben, a nagybevásárlásiakat
Mosonmagyaróváron, és Pozsonyban intézhetik.
Rajkán és Mosonmagyaróváron több vendéglátó egység is működik, ahol mindenki az
igényeinek megfelelő szolgáltatást veheti igénybe. Megtalálhatók itt a több százéves
tradícióval rendelkező fogadók mellett a gyorséttermi láncok is.
A régió idegenforgalmában egyre nagyobb szerepet játszik a welnes turizmus. Vannak
minden igényt kielégítő hotelek, ahol a szállóvendégek mellett a helybeliek is igénybe vehetik
a szolgáltatásokat.
Minden igényt kielégítő hotel működik Dunakilitin, ahol a szállóvendégek mellett a helybeliek is igénybe vehetik a szolgáltatásit.

Minden évben, szeptemberben megrendezik Mosonmagyaróváron a “SZIGETKÖZ ÍZEI, A VÁRMEGYE BORAI” elnevezésű nemzetközi gasztronómiai fesztivált. A borok, pálinkák, sajtok, őstermelői termékek és egyéb finomságok mellett, a kézművesek is képviseltetik magukat. Rajkán évente két fontosabb közösségi eseményt tartanak: Rajka Község Búcsúja május, Falunap pedig augusztus hónapban kerül minden évben megszervezésre.

SPORT, SZÓRAKOZÁS

A sportolási lehetőséget biztosít a helybelieknek a Rajka SE, ahol szervezett körülmények között űzhetik a labdarúgást. A bajnoki labdarúgó mérkőzés hazai megrendezése társasági programot nyújt a falu lakosainak. Rajka környéki számtalan élővíz és a horgászegyesület,
várja a horgászat kedvelőit

A vízi sportok kedvelőinek széles választékot nyújt a környék. Rajkán és Dunakilitin is található kemping a vízi túrázok kiszolgálásra. Dunacsúnyban épült meg a duzzasztómű területén a „Water Center” vadvízi létesítmény. Felszereltségét tekintve megfelel a legmagasabb minőségű evezőpálya iránt támasztott követelményeknek, nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas. Területén a hivatásos versenyzők is meg találják az edzési és versenyzési lehetőséget, és az
amatőr és tömegsport számára is kikapcsolódást nyújt

Lipóton található a régió legnagyobb és legjobban kiépített időszakos termál és élményfürdője, ami minden generáció számára kikapcsolódást nyújt. Aki az úszást, mint rendszeres sport tevékenységet kívánja folytatni, az Mosonmagyaróvári termál- és gyógy- fürdőben találja meg a számára megfelelő szolgáltatást.

A mindennapi aktív és sportos életet kedvelők a Dunakiliti Szigetköz Wellness Hotel szolgáltatásit veheti legközelebb igénybe: Bowling pálya, Fallabda, Fitnesz terem, Tenisz, Golfpálya.
Közvetlenül mellettünk és az autópálya között készül az EURO VEGAS Casinó beruházás
amely 335 hektáron megvalósulandó turisztikai és szórakoztató célközpont lesz. A beruházás
során megvalósításra kerül számos étterem, bár ,bevásárló egység, valamint kaszinó és hotel.
Ez a beruházás több ezer embert kíván foglalkoztatni.

Kapcsolódó weblapok:
-www.euro-vegas.eu/

-www.rajka.hu

-www.rajkase.hu

-www.rajka.onkori.econet.hu

-www.aranykarasz.hu

-www.rakasz.eu

-www.szigetkoz.hu

-www.szigetkozinfo.hu

-www.szigetkoz.lap.hu

-www.szigetkozkerekpar.hu

-www.szigetkozfesztival.hu

-www.diamanthotel.hu

-www.vadviz-kemping.hu

-www.jegmadarviziturak.hu

-www.mosonmagyarovar.hu

-www.thermal-movar.hu

-www.raftovanie.sk